Ekin Pastacılık

Tarihçe

Pastacılık Tarihinde Büyük Dönüşüm 18. YüzYılın Başlarında Vatelin Buluşuyla Oldu.Vatel' in bu Buluşu "Krem Şanti" idi. Aynı Dönemde Stanislas Leczinski "baba reale" Yani Şambabayı Keşfediyordu.

Ünlü Fransız Pastacı "Caremele" ile Pastacılık Dahada Gelişiyor ve 19. Yüzyılda,Paris Biryerde Pastacılığın Başkenti Oluyordu. 20. Yüzyılda Pasta Yapım Metodlarında Formüllerin Geliştirilmesi ve Kalitenin Arttırılması ön Plana Çıkıyordu.Pastacılık İlerleyen Teknolojiden Nasibini Almış,Makineleşmenin Yanı Sıra Kullanılan Malzemelerin Çeşitliliği ve Katkı Maddelerinin Sektöre Kazandırılmasıyla Tat ve Pastanın Sunuş Biçimi Dahada Önem Kazanmıştı.Pastacılığın Yarında Yaşayabilmesi ve Gelişebilmesi için 3 Temel Kural Gerekiyor; Hijjen,Mükemmel Lezzet ve Kalite!.. Bakalım Pastacılık 21. Yüzyılın Ortalarında Nerelere Gelecek...

Pastacılık Hakkında

Pastacılık tarihi ile ilgili bir yazıyı kaleme almak kolay değil… Hemşinliler’in pastacılığına halel getirmeden bir yazıya başlamak hayli meşakkatli bir iştir.

Pastacılık ve fırıncılık topraklarımıza sadece kuzey ve kuzeydoğu hattından girmemiş. Aynı zamanda Balkan topraklarındaki Osmanlı hükümranlığının ilişkileri bağlamında, kozmopolit İstanbul’un değişik saiklerle olan çekiciliğine koşut olarak, söz konusu bölgelerin pasta/fırın erbabı ustalarının yerleştiği bir ülke olmuşuz...

Yugoslavlar ve Makedonlar, İstanbul başta olmak üzere 'muhacir hareketinin' savurmasıyla, yerleştikleri kentlerde; özellikle sütlü tatlılarla pasta/ fırıncılıkta özel bir konum sahibi olmuşlardır.

Copyright © 2014 EKİN PASTACILIK Designed by TELMAR